Jakie kwiaty na pogrzeb starszej osoby wybrać?

Formą uczczenia pamięci zmarłej starszej osoby są znicze, a coraz częściej również wpłaty na wybrane cele charytatywne. Tradycyjne wiązanki wciąż jednak stanowią najpopularniejszy ostatni podarunek. Niestety ich dobór stanowi często spory problem. Jakie kwiaty na pogrzeb starszej osoby wybrać, aby odpowiednio się pożegnać? Oto nasze porady.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb starszej osoby

Gatunki kwiatów do wiązanek pogrzebowych

Uroczystość pogrzebu jest momentem rozstania, wyrażenia szacunku zmarłemu oraz współczucia jego najbliższym. Rośliny komunikują to, na co zabrakło czasu, są więc także środkiem pomagającym w ukojeniu bólu po stracie i akceptacji losu. Harmonijne, umiejętnie ułożone wiązanki w stonowanych kolorach potrafią uspokoić emocje.

Podczas wyboru kwiatów warto rozważyć warunki atmosferyczne przewidywane na dzień pogrzebu – zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może negatywnie wpływać na świeżość roślin. Polecamy szczególnie wiązanki przygotowane z trwałych kwiatów ciętych, na przykład:

  • chryzantem i hortensji, które mogą również stanowić piękny bukiet po zasuszeniu,
  • lilii i kalii symbolizujących współczucie,
  • uniwersalnych goździków,
  • melancholijnych wrzosów,
  • róż informujących o czystości i głębokości uczuć,
  • eleganckie anturium,
  • mieczyków symbolizujących pamięć oraz oddanie.

Mimo że tulipany, frezje, słoneczniki, czy chociażby stokrotki są rzadko spotykane na pogrzebach, warto wybrać kompozycje z nimi, jeśli zmarła starsza osoba je lubiła. Taką formę intymnego pożegnania należy przedłożyć na rzecz tradycji.

Sprawdź artykuł: Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Kolory kwiatów na pogrzeb starszej osoby

Pogrzeb starszego mężczyzny

Tradycja podpowiada, aby kwiaty na pogrzeb starszej osoby były ciemne, jednak nie jest to sztywna reguła. Wielu florystów przygotowuje wiązanki na pogrzeby mężczyzn z roślinami w kontrastujących kolorach: ciemne igliwie lub liście z bielą, błękitem czy chociażby mieszanka fioletowych i pomarańczowych kwiatów. Zazwyczaj takie wieńce utrzymane są w chłodnej tonacji barwnej. Najlepszym rozwiązaniem jest dobór bukietu, w którym nie występuje więcej niż trzy kolory kwiatów.

Pogrzeb starszej kobiety

Dla zmarłej kobiety warto wybrać jej ulubione kwiaty lub takie, które odzwierciedlają jej charakter. Starsze osoby, pogodne i miłe za życia, warto pożegnać wiązanką w ciepłych kolorach, jak żółć, pomarańcz czy czerwień. W tym przypadku dodatkowo barwa żółta symbolizuje pożegnanie oraz stratę, zaś czerwień – miłość. Ciemniejsze odcienie różu i fioletu doskonale upamiętniają kobiety zdecydowane albo ekscentryczne. Łagodne usposobienie zmarłej podkreślają natomiast kwiaty o delikatnej budowie, na przykład storczyki, lilie lub goździki.

Sprawdź artykuł: Mieczyki, hortensje czy róże? Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Wiązanka czy wieniec?

Wybierając kwiaty na pogrzeb starszej osoby i nie tylko, trzeba pamiętać, że wiązanka jest przeznaczona na pożegnanie zmarłego. Nie warto traktować jej z obawą, co powiedzą inni uczestnicy uroczystości, ponieważ przesadnie rozbudowany bukiet może zakłopotać najbliższych osoby żegnanej. Należy za to kierować się zasadą znajomości – im bardziej zażyłe relacje ze zmarłym, tym większy wieniec można kupić. Bardzo często troskę okazuje się skromnym bukietem, co jest w wielu sytuacjach znacznie lepsze od drogiej wiązanki.

Najbliższa rodzina przygotowuje zazwyczaj wieniec pogrzebowy ustawiany pionowo przy trumnie i grobie. Floryści współpracujący z firmą Wieniec24 przygotowują je na stabilnej podstawie z gałązek iglastych, podobnie jak nieco mniejsze wiązanki. Taka forma jest najczęściej wybierana przez dalszych członków rodziny, a także przyjaciół zmarłego. Bukiet to najprostsza forma przeważnie dla znajomych czy niebezpośrednio związanych z żegnaną osobą.

Sprawdź artykuł: Kompozycje kwiatowe na cmentarz

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb starszej osoby: sztuczne czy żywe?

Cięte kwiaty, chociaż naturalne są nietrwałe i mało odporne na upał lub mróz. Wiele osób zastanawia się więc, jakie kwiaty na pogrzebie starszej osoby będą lepsze: sztuczne czy żywe? Za zastosowaniem sztucznych roślin przemawia przede wszystkim ich solidność – po uroczystości nie trzeba zatem odwiedzać ponownie cmentarza, aby je uprzątnąć. Obecnie produkowane sztuczne kwiaty są wyjątkowo realistyczne i często trudno jest odróżnić je od ciętych, co również stanowi ich wielką zaletę.

Zazwyczaj jednak zakup sztucznych roślin na pogrzeb jest odradzany. O wiele lepiej sprawdzą się na grobie zmarłego w rocznicę śmierci, urodzin albo dzień Wszystkich Świętych. Warto wybrać żywe kwiaty odporne na czynniki atmosferyczne, na przykład chryzantemy czy goździki. Na ich więdnięcie lub usychanie trzeba spojrzeć z nieco innej perspektywy – nietrwałość ciętych roślin symbolizuje przemijanie oraz ulotność życia ludzkiego. Ponadto taka opcja jest znacznie bardziej ekologiczna.

Osobom chcącym połączyć żywe i sztuczne kwiaty, proponujemy zakup wiązanki mieszanej. Dostępne w sklepie Wieniec24 bukiety mieszane to połączenie tradycji i klasy natury z trwałością roślin sztucznych. Pięknie prezentują się na grobie w rocznice oraz święta, a ponadto stanowią wyraz pamięci i szacunku do zmarłego.

Szarfy pogrzebowe i inne dodatki

W sklepie Wieniec24 oferujemy oprócz wielu różnorodnych kompozycji kwiatowych także dodatkowe elementy, które uzupełnią wymowę roślin. Tradycyjną ozdobą wiązanki może być wstęga ze słowami pożegnania lub modlitwy. Bliscy zmarłej starszej osoby powinny zdecydować się na osobisty wyraz żalu – „Ostatnie pożegnanie” znacznie bardziej odpowiada dalszym znajomym rodziny. Do wiązanki można również dołączyć dopasowany znicz, zaznaczając taką opcję w wygodnym formularzu zamówienia.

Sprawdź artykuł: Jaki napis wybrać na szarfę przy wiązance pogrzebowej?

Kondolencje

Na koniec warto również pamiętać, że wiązanki układa się bezpośrednio na trumnie lub grobie, a nie wręcza najbliższym zmarłego. Do składania kondolencji należy zaopatrzyć się w specjalny bukiet kondolencyjny, który jest wyrazem troski i współczucia. Kompozycje z jasnych kwiatów podnoszą na duchu, mogą symbolizować również oferowane wsparcie. Na dołączonym karnecie trzeba zawrzeć ekspresję żalu oraz słowa pocieszenia.

FAQ

Jakie kwiaty na pogrzeb starszej osoby wybrać?

Według popularnej reguły dla zmarłych w podeszłym wieku warto przygotować kwiaty w ciemnych kolorach. Dla zmarłych mężczyzn polecamy wiązanki w chłodnych tonacjach, zaś dla kobiet – w ciepłych. Jeśli żegnana osoba miała za życia ulubiony gatunek roślin, umieszczenie go przy grobie podczas pogrzebu jest znacznie lepszym gestem niż wybór tradycyjnych kompozycji.

Jakiej wielkości kwiaty kupić na pogrzeb starszej osoby?

Wielkość kompozycji powinna zależeć od relacji uczestnika pogrzebu ze zmarłym. Okazałe wieńce przygotowuje zazwyczaj najbliższa rodzina, znajomi – wiązanki, zaś dalsi krewni – bukiety. W niektórych przypadkach nawet pojedyncza róża czy mieczyk stanowi odpowiednie pożegnanie.

Jakie kwiaty na pogrzebie starszej osoby (sztuczne czy żywe) sprawdzą się lepiej?

Tradycja podpowiada, aby na pogrzeb starszej osoby kupić wiązanki z żywych kwiatów. Podczas trudnych warunków atmosferycznych warto wybrać trwałe rośliny, na przykład chryzantemy lub róże. Sztuczne kwiaty znacznie lepiej sprawdzą się na grób w rocznicę urodzin albo Wszystkich Świętych.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię