Wiązanka na grób z kwiatów żywych czy sztucznych? Co wybrać?

Wybór właściwej wiązanki jest zależny od wielu czynników. Symbol oddania czci i szacunku osobie zmarłej powinien jednak wypływać z serca i nie podlegać ocenie. W niniejszym artykule postaramy się natomiast przedstawić kilka przydatnych wskazówek w kontekście wyboru kwiatów na cmentarz.

Wiązanki na cmentarz z żywych czy sztucznych kwiatów

Niemalże nieodłącznym elementem każdej wizyty na cmentarzu są kwiaty. Powodem pojawienia się ich przy grobie może być ceremonia pogrzebowa, Dzień Wszystkich Świętych lub czynności porządkowe miejsca spoczynku zmarłego. Często zastanawiamy się, jaki rodzaj kwiatów okaże się w danym przypadku najlepszy. Pod uwagę należy wziąć charakter wydarzenia, osobiste preferencje, panującą porę roku, a także upodobania osoby zmarłej za życia.

Żywe kwiaty na cmentarz

Uznaje się, że wiązanki z żywych kwiatów są bardziej eleganckie od kwiatów sztucznych. Żywe okazy wybierane są zazwyczaj z powodu wyjątkowych okoliczności, takich jak ceremonie pogrzebowe, rocznice śmierci, urodziny lub imieniny osoby zmarłej. Na pogrzebie najczęściej spotykanymi gatunkami są naturalne róże, mieczyki lub lilie będące symbolem duszy wiecznej. W pozostałych przypadkach często spotyka się ulubione warianty florystyczne osoby świętej pamięci. Uznaje się, że tylko żywe kwiaty mogą właściwie nawiązać do piękna i kruchości życia ludzkiego.

Wybór żywych kwiatów może zależeć także od pory roku

Niewątpliwie duży wpływ na wybór określonej wiązanki pogrzebowej ma aktualnie panująca pora roku. Wiosną i latem po żywe kwiaty sięgamy dużo częściej, żywiąc szczerą nadzieję, że kwiaty będą miały szansę na dłuższe utrzymanie dobrej kondycji. Warto wiedzieć, które gatunki najlepiej czują się w określonych warunkach atmosferycznych, by swoją zdrową prezencją mogły dekorować dany nagrobek jak najdłużej. Wiosną świetnie sprawdzają się w tym zadaniu bratki, stokrotki, ciemierniki i pierwiosnki. Latem - gerbera, nachyłki i lilie. Na jesienne warunki najbardziej odporne będą natomiast astry i chryzantemy.

Dodatkowe zalety kwiatów żywych

Niebagatelną zaletą kwiatów żywych jest fakt, że kiedy zmarnieją bardzo łatwo je kompostować. Jest to niezwykle istotne pod względem ekologicznym. Zakup sztucznych wiązanek i plastikowych wkładów do zniczy jest natomiast tani, praktyczny i najczęściej wybierany podczas Dnia Wszystkich Świętych. Biorąc pod uwagę siłę tradycji cmentarnej w Polsce i ilość wyrzucanych zużytych produktów sztucznych, to jest to zjawisko przytłaczające dla środowiska.

Sztuczne kwiaty na cmentarz

Sztuczne kwiaty mają także niewątpliwą słuszność swojego zastosowania. Przy ich użyciu można bowiem zapewnić trwałość dekoracji nagrobkowej nawet przez cały rok. Co więcej, poszczególne warianty i zestawienia wiązankowe są nieograniczone ze względu na stałą dostępność do różnorodnych fasonów gatunków kwiatów. Sztuczne kombinacje florystyczne można także demontować i myć. Możliwość ta zapewnia świeżość wiązanki przez długi czas, ale nie tylko. Rozłożenie wieńca i jego ponowne złożenie jest możliwością dla tworzenia całkiem nowych zestawień z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Odbiera to konieczność kupowania nowych wiązanek, co wpływa pozytywnie zarówno na stan naszego portfela, jak i środowisko przyrodnicze. Co więcej, inwestycja osobistego czasu w dekoracje nagrobkowe dodają im wartości sentymentalnej i emocjonalnej.

Inne możliwości kwiatów na cmentarz

Kwiaty w doniczce - do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych należą chryzantemy, wrzosy, pelargonie i astry. Są gatunki niezwykle wytrzymałe na niedogodne warunki, dlatego stanowią cechę charakterystyczną jesiennych kreacji grobowych. Warto zauważyć, że takie gatunki jak chryzantemy i astry są elastyczne pod względem kolorów i rodzajów kwiatostanów. Z ich wykorzystaniem możliwa realizacja ciekawej aranżacji nagrobkowej w określonej gamie kolorystycznej.

Kwiaty do wazonu - większość projektów dzisiejszych nagrobków zawierają w sobie miejsce na wazon, gdzie można wstawić kwiaty sztuczne lub żywe. Ich docelowy wybór jest uzależniony od panującej pory roku. Warto zauważyć, że woda znajdująca się w wazonie zimą mogłaby zamarznąć. W wazonie najlepiej sprawdzą się kwiaty długie, takie jak mieczyki. Jest to niezwykle elegancki sposób dekoracji nagrobków.

Jakie kwiaty wybrać?

Mimo szczegółowej charakterystyki poszczególnych opcji są osoby, którym wybór właściwych kwiatów sprawia duże trudności. Nic w tym dziwnego, jeśli chcemy, by grób został elegancko udekorowany i kiedy jest to dla nas istotny aspekt. Podpowiadamy, że sztuczny lub żywy rodzaj kwiatów można także wybierać pod względem częstotliwości pojawiania się na cmentarzu. Może być ono zależne od aktualnego miejsca zamieszkania lub stopnia zażyłości kontaktu z osobą zmarłą. Jeśli nad nagrobkiem pieczę trzyma wieloosobowa rodzina lub liczne rodzeństwo, warto obrać konkretną strategię przyodziewania grobu, by kreacji nie zniszczył natłok różnorodnych gatunków i rodzajów kwiatów, a także zniczy. Można to zrobić, składając się na współgrającą oprawę florystyczną, bądź corocznie wymieniać się tym obowiązkiem.

Naturalna wiązanka pogrzebowa

Przykładem naturalnego okazu wiązanki jest wieniec z białych kwiatów mieczyka i zieleni dekoracyjnej. Wieńce i wiązanki sklepu Wieniec24 są wykonane z wysoką dbałością o każdy szczegół. Wiązanka jest na tyle trwała, że nie ma ryzyka, że rozsypie się w trakcie transportu. Wieńce, wiązanki lub bukiety wykonane z białych kwiatów są najlepszym możliwym wyrazem elegancji i wdzięku, szczególnie podczas ceremonii pogrzebowych. Biel symbolizuje czystość i niewinność nawiązujące do duszy ludzkiej.

Sztuczna wiązanka pogrzebowa

Doskonałym okazem dobrze wykonanego wieńca ze sztucznych kwiatów jest okrągły wieniec ozdobiony białymi i złotymi kwiatami, a także kokardą. Zespół florystyczny Wieniec24 cechują najwyższy poziom wyczucia estetyki, który sprawia, że każda wykonane zestawienie wiązankowe jest eleganckie i dalekie od kiczu. W celu ustalenia szczegółów lub złożenia zamówienia zachęcamy do kontaktu z biurem obsługi klienta kwiaciarni online pod numerem +48 22 266 80 23, lub adresem e-mail kontakt@wieniec24.pl.

FAQ:

1. Jaka jest cena sztucznych i żywych kwiatów? Które są droższe?

Wszystko zależy od poszczególnych gatunków roślin, wielkości wiązanki, a także jakości wykonanych kwiatów sztucznych. Przyjmuje się jednak, że żywe kwiaty stanowią droższą opcję, choć nie zawsze tak jest. Niektóre sztuczne kwiaty ze względu wysoką jakość wykonania i wierne odzwierciedlenie swoich naturalnych odpowiedników mogą być nieco droższe. Wiele zależy także od standardów i cen ustalonych przez danego właściciela kwiaciarni.

2. Jakie wybrać kwiaty dla młodej osoby? 

Na ceremonie pogrzebowe dzieci i młodzieży zdecydowanie przeważają kombinacje florystyczne w jasnych odcieniach bieli i kremu. Nawiązują one do niewinności osoby młodej.

3. Czy możliwe jest połączenie zarówno żywych, jak i sztucznych elementów jednej wiązance?

Jak najbardziej tak. Najczęściej spotykanym połączeniem jest żywa jedlina i sztuczne kwiaty.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię