Kompozycje kwiatowe na cmentarz

Wiązanki, wieńce oraz bukiety ozdabiające grób są wyrazem pamięci o bliskim, dlatego wiele osób przykłada dużą wagę do wyboru odpowiednich kompozycji kwiatowych na cmentarz. Kwiaciarnie dostosowują je do preferencji dotyczących rodzaju roślin, rozmiaru oraz dodatków. Jakie kwiaty podkreślą smutek po utracie ważnej osoby?

Kwiaty na cmentarz

Tradycja związana z ozdabianiem grobów kwiatami

Zgodnie z doniesieniami izraelskich naukowców, rośliny są wykorzystywane do ozdabiania grobów już od około 12 tysięcy lat. W jednej z jaskiń w Izraelu znaleziono szczątki kilku osób, które musiały zostać położone na specjalnie przygotowanym łożu z kwiatów. Wybrano dla nich intensywnie pachnące rośliny w wyrazistych kolorach. Warto podkreślić, że obecnie tradycja związana z przynoszeniem kompozycji kwiatowych na cmentarz jest obecna niemal w każdej kulturze. Rośliny położone na grobie są symbolem tęsknoty, żalu, a także miłości do najbliższych, których trzeba pożegnać.
 

Jaką kompozycję kwiatową wybrać – wiązanka, wieniec czy bukiet?

 

To, jaką formę kompozycji kwiatowej na cmentarz powinieneś wybrać, zależy przede wszystkim od tego, kim była dla Ciebie zmarła osoba. Najbardziej okazałe są wieńce, dlatego zwykle składają je na grobie członkowie bliskiej rodziny. Wariant ten wykonuje się z wielu kwiatów przymocowanych do specjalnego podkładu, zrobionego z gąbki florystycznej lub naturalnych materiałów. Kształtem tego rodzaju kompozycje przypominają okrąg. Ponadto przyczepia się do nich szarfy, na których najczęściej umieszczona jest informacja o tym, od kogo są dane kwiaty.

Przyjaciele oraz dalsza rodzina mogą złożyć na grobie kwiaty na pogrzeb w postaci wiązanki. Są to nieco mniejsze kompozycje kwiatowe na cmentarz o owalnym lub trójkątnym kształcie. Należy jednak podkreślić, że wykonane z najwyższą starannością, spersonalizowane zestawienia roślin, również w formie wiązanki, świadczą o uczuciach, jakimi darzyło się zmarłą osobę. Podobnie jak wieńce, też te kompozycje są zazwyczaj ozdobione szarfą.

Najskromniejszymi kompozycjami kwiatowymi na cmentarz są bukiety. Ze względu na to, że mają one niewielkie rozmiary, zazwyczaj wybierają je dalsi znajomi zmarłego. Warto jednak pamiętać, aby także w tym przypadku zadbać o odpowiedni dobór roślin oraz delikatnych ozdób. Jeżeli nie jesteś pewny, który wariant powinieneś wybrać, możesz zapytać o radę zespół naszych doświadczonych florystów.
 

Kompozycje kwiatowe na cmentarz – jakie rośliny wybrać?

 

Przed zakupem wybranej kompozycji kwiatowej na cmentarz należy przemyśleć, jakie rośliny będą najbardziej stosowne. Zazwyczaj do wykonania wieńców, wiązek oraz bukietów wykorzystywane są lilie, róże, goździki oraz chryzantemy. Kwiaty te są wyrazem smutku, żałoby oraz zmartwychwstania. Oprócz gatunku istotny jest też kolor roślin. Warto pamiętać o tym, aby podczas zakupu określonej kompozycji, kierować się nie tylko jej wyglądem, lecz także związaną z danymi roślinami symboliką.

Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami, do wykonania wybranej wiązanki lub wieńca powinna zostać wykorzystana parzysta liczba kwiatów. Co więcej, przyjmuje się, że im młodsza osoba zmarła, tym jaśniejsze kwiaty należy kupić. W związku z tym dzieciom składa się na grobach zazwyczaj białe lub kremowe rośliny symbolizujące czystość oraz niewinność. Jeśli musisz pożegnać młodą osobę, wybierz kompozycję kwiatową na cmentarz z lilii albo białych róż.

Dobrze zadbać o to, aby rośliny odzwierciedlały charakter zmarłego. Kobiecie warto złożyć na grobie bukiet, wiązankę lub wieniec pogrzebowy z jej ulubionych roślin. Najczęściej wybiera się nowoczesne kompozycje kwiatowe na cmentarz z kwiatów czerwonych, pomarańczowych lub żółtych. Pierwsze dodatkowo mogą podkreślić silne uczucia do zmarłej. Mężczyznom zazwyczaj ozdabia się groby roślinami w zimniejszych odcieniach. Zestawienie kilku kolorów może świadczyć o energicznym usposobieniu żegnanej osoby. Należy także pamiętać o dodatkach – liście paproci, monstery czy bananowca sprawią, że dana kompozycja będzie wyjątkowa.
 

Kompozycje kwiatowe na cmentarz – sztuczne czy naturalne?

 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wiązankę, wieniec, czy bukiet, musisz też zdecydować, czy kompozycja kwiatowa na cmentarz ma być wykonana z naturalnych roślin. W naszej ofercie znajdziesz zarówno warianty prawdziwe, jak i sztuczne, które do złudzenia przypominają świeże kwiaty. Podczas wyboru kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami oraz warunkami pogodowymi, oddziałującymi na rośliny.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz wykonane z naturalnych roślin są uważane za jeden z najpiękniejszych symboli miłości i tęsknoty za zmarłym. Należy jednak pamiętać, że takie wieńce, wiązanki oraz bukiety nie są trwałymi dekoracjami i po kilkunastu dniach trzeba je wymienić. Jeśli chcesz, aby dekoracje jak najdłużej wyglądały dobrze, postaw na gatunek kwiatów przystosowany do danej pory roku. Późną wiosną oraz latem sprawdzą się niemal każde rośliny, w chłodniejsze miesiące warto jednak postawić na bardziej odporne na niższe temperatury chryzantemy.

Jeśli zależy Ci na kompozycjach kwiatowych na cmentarz, które będą trwałe, zdecyduj się na warianty wykonane ze sztucznych roślin. Będą one dobrze wyglądać nie tylko wiosną czy jesienią, lecz także zimą, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Wybierając takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że tego rodzaju ozdoby grobów ulegają zabrudzeniom i mogą wypłowieć w wyniku działania promieni słonecznych.
 

Gdzie zamówić nowoczesne kompozycje kwiatowe na cmentarz?

 

Niemal każda kwiaciarnia ma dziś w swojej ofercie kompozycje kwiatowe na cmentarz. Sztuczne, jak i prawdziwe rośliny znajdziesz również w ofercie naszego sklepu online. Jeżeli wybierzesz firmę Wieniec24, zamówisz określony bukiet, wieniec lub wiązankę bez wychodzenia z domu. Zespół doświadczonych florystów stworzy dla Ciebie dekorację nagrobka wyłącznie z najwyższej jakości roślin, które wyrażą wszystkie towarzyszące Ci w dniu pogrzebu uczucia. Ponadto zamówiona kompozycja kwiatowa zostanie dostarczona pod wskazany przez Ciebie adres, więc nie będziesz musiał martwić się o odbiór kwiatów w dniu pogrzebu.

 

FAQ

1. Wieniec, bukiet czy wiązanka – co należy kupić zmarłemu?

To, jaką kompozycję kwiatową na cmentarz wybrać zależy przede wszystkim od relacji, jaka łączyła Cię ze zmarłym. Wieńce zazwyczaj przynoszą na pogrzeb najbliżsi. Wiązanki są zostawiane na grobie przez przyjaciół, a bukiety składają dalsi znajomi.

2. Prawdziwe czy sztuczne – jakie kwiaty wybrać?

To, czy lepszym wyborem będzie kompozycja kwiatowa wykonana z prawdziwych kwiatów, czy ze sztucznych, zależy głównie od Twoich preferencji oraz od tego, jak trwałe mają być wiązanki lub wieńce.

3. Gdzie najlepiej kupić wieniec?

Kwiaty na pogrzeb możesz dziś zamówić w kwiaciarni online. Nasi floryści przygotują wieniec zgodny z Twoimi preferencjami, a zrobiona kompozycja zostanie dostarczona pod wskazany przez Ciebie adres.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię