Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Kwiaty składane na grobie stanowią symbol uczuć, jakimi darzyło się zmarłego. Przed pogrzebem bliskiej osoby warto poświęcić chwilę na zamówienie odpowiednich kompozycji, które podkreślą również towarzyszące pożegnaniu emocje. Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, żeby wyrazić szacunek dla zmarłego?

Jakie kwiaty na pogrzeb

Tradycja składania kwiatów na grobie

Pierwsze ślady świadczące o tym, że ludzie składali kwiaty na grobach, pochodzą sprzed 12 tysięcy lat. Ta tradycja obecna jest do dziś w wielu kręgach kulturowych. Wieńce, wiązanki oraz bukiety stanowią wyraz sympatii do zmarłego. Stworzone z myślą o danej osobie, są wyjątkowym prezentem, pozwalającym godnie ją pożegnać. Jakie kwiaty na pogrzebie będą stosownym uzupełnieniem ceremonii? Warto zdecydować się na rośliny wyrażające usposobienie zmarłego oraz ozdobić kompozycję kwiatami, które bliska osoba szczególnie lubiła.

Sztuczne czy prawdziwe – jakie kwiaty na pogrzeb wypada przynieść?

Na pogrzeb można przynieść kompozycje zrobione z prawdziwych lub sztucznych roślin. To, jakie kwiaty będą odpowiednie, zależy od preferencji osoby zamawiającej daną wiązankę, wieniec lub bukiet. Najczęściej na ostatnie pożegnanie wybierane są warianty stworzone ze świeżych roślin. Nasi floryści zawsze wykorzystują sezonowe kwiaty, dzięki czemu dane kompozycje nie tylko ładnie wyglądają, lecz także mogą dłużej ozdabiać grób bliskiej osoby.

Decydując się na kompozycje z naturalnych kwiatów, należy jednak pamiętać, że nie są one zwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak śnieg oraz niskie temperatury. Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać jesienią i zimą, aby mieć pewność, że na dłużej zachowają one swój doskonały wygląd? Alternatywą dla prawdziwych roślin są warianty sztuczne. Wykonane z wysokiej jakości materiałów kwiaty do złudzenia przypominają ich świeże odpowiedniki.

Sprawdź artykuł: Wiązanka na grób z kwiatów sztucznych czy żywych? Co wybrać?

Jakie kwiaty na pogrzebie pozwolą godnie pożegnać bliską osobę?

Zastanawiając się, jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, dobrze poznać znaczenie poszczególnych ich gatunków. Najczęściej w dniu ostatniego pożegnania na grobie bliscy składają:

  • róże,
  • lilie,
  • chryzantemy,
  • goździki,
  • mieczyki.

Pierwsze z wymienionych roślin symbolizują silne uczucia, więc zwykle grób zmarłego za pomocą tych kwiatów dekoruje bliska rodzina. Z kolei lilie kojarzą się z niewinnością oraz czystością, dlatego często są one wybierane przez bliskich żegnających młode osoby. Kwiaty te mogą także stanowić wyraz współczucia. Wiele osób zastanawiając się, jakie kwiaty na pogrzeb zamówić, wybiera też chryzantemy. W naszej kulturze symbolizują one smutek i rozpacz – uczucia, które zawsze towarzyszą ostatniemu pożegnaniu.

Z kolei goździki należą do trwałych kwiatów, dlatego są dobrym wyborem dla osób zastanawiających się, jakie kwiaty na pogrzebie będą wyglądać dobrze pomimo niekorzystnej pogody. Ponadto ten gatunek kwiatów jest symbolem pamięci, a także miłości. Nierzadko podczas tworzenia wieńców, bukietów oraz wiązanek wykorzystywane są również mieczyki, które pozwalają podkreślić siłę charakteru zmarłego. Co więcej, podczas wyboru roślin do kompozycji dobrze także kierować się gustem osoby zmarłej.

Jaki kolor róż oraz innych kwiatów na pożegnanie z bliskim wybrać?

W przypadku wyboru kwiatów do kompozycji istotna jest też ich barwa, ponieważ również ona ma wpływ na to, co będą symbolizować składane na grobach wieńce, wiązanki oraz bukiety. Jaki kolor róż na pożegnanie z osobą, która odgrywała istotną rolę w Twoim życiu, wybrać? Jeśli chcesz wyrazić swoją miłość, zamów czerwone kwiaty. Z kolei białe płatki podkreślą niewinność danej osoby oraz szacunek, jakim ją darzysz. Zwykle przyjmuje się także, że na pogrzeby dzieci są przynoszone kompozycje stworzone z kwiatów w jasnych odcieniach.

Jakie kwiaty na pogrzeb mężczyzny będą odpowiednie? Kompozycje dobrze stworzyć m.in. z niebieskich goździków oraz fioletowych mieczyków. Najczęściej wieńce składają się z roślin w zimnych kolorach. Natomiast żegnając kobietę, warto złożyć na jej grobie różowe, pomarańczowe i żółte kwiaty. Wybierając kompozycję, dobrze także dopasować jej kolor do usposobienia zmarłego. Jeśli na co dzień był on otwarty i energiczny, można podkreślić to za pomocą kontrastujących ze sobą roślin. Z kolei na grobie osoby, która odznaczała się łagodnym usposobieniem, warto złożyć bukiet z kwiatów w stonowanych odcieniach.

Sprawdź: Rodzaje i znaczenie kwiatów

Wieniec, wiązanka czy bukiet – jaką kompozycję kupić?

Znaczenie ma też to, jaki rodzaj kompozycji wykonanej z kwiatów wybierzesz. Najbliższa rodzina zazwyczaj przynosi na pogrzeb okazałe wieńce. Warianty składające się z wielu kwiatów nierzadko na grobach składają także delegacje z pracy, uczelni lub szkoły. Tego rodzaju kompozycje zazwyczaj mają kształt okręgu, choć w naszej ofercie dostępne są też wieńce przypominające serce lub krzyż. Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać do ich ozdobienia? Możesz postawić na klasyczne róże, goździki lub zamówić wariant wykonany z ulubionych gatunków roślin zmarłej osoby.

Przyjaciele na ostatnie pożegnanie zwykle przynoszą wiązanki. Są to mniejsze kompozycje, zazwyczaj mające kształt łzy. Zarówno te warianty, jak i wieńce najczęściej są dodatkowo ozdobione szarfą, na której umieszczony jest wybrany przez zamawiających napis. Dalsi znajomi zmarłego najczęściej dekorują grób bukietami oraz symbolicznymi, pojedynczymi roślinami. Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty na pogrzeb powinieneś wybrać, możesz zapytać również naszych florystów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniej kompozycji.

Jaki kwiat na pogrzeb z urną będzie odpowiedni?

Inne kompozycje są wybierane przez osoby, które uczestniczą w pogrzebie z urną. Zgromadzeni na ceremonii zazwyczaj składają przy prochach pojedyncze rośliny. Najczęściej jedynie najbliższa rodzina decyduje się na zakup ozdoby przypominającej mniejszy wieniec. Jaki kwiat na pogrzeb w takim przypadku kupić, aby wyrazić swoje uczucia? Podczas wyboru roślin, podobnie jak w czasie zamawiania kompozycji na tradycyjny pogrzeb, warto kierować się przede wszystkim symboliką wybranych kwiatów oraz gustem żegnanej osoby.

FAQ:

1. Jakie kwiaty najczęściej przynosi się na pogrzeb?

Zazwyczaj pogrzebowe kompozycje kwiatowe wykonuje się z róż, lilii, mieczyków, goździków oraz chryzantem.

2. W jakim kolorze powinna być kompozycja kwiatowa na pogrzeb?

Kwiaty wybrane do stworzenia kompozycji mogą mieć różne kolory. Najczęściej są one w jasnych odcieniach, choć można również zamówić wieńce, wiązanki oraz bukiety w innych barwach.

3. Jakie rodzaje kompozycji wykonuje się na pogrzeb?

Najczęściej na grobie składane są wieńce, wiązanki, a także bukiety. Dalsi znajomi mogą przynieść na pogrzeb też pojedyncze kwiaty.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię