Jaki napis wybrać na szarfę przy wiązance pogrzebowej?

Emocje związane ze stratą bliskich lub współczuciem względem osób pogrążonych w żałobie bywają niemal niemożliwe do ubrania w słowa. Ceremonia pogrzebowa wymaga jednak oddania czci i szacunku osobom zmarłym i ich rodzinie, na tyle, ile to możliwe. Jednym ze sposobów w tym zakresie są kondolencje obecne na szarfie przy wiązance pogrzebowej. 

Napis na szarfie

Szarfa pogrzebowa 

Jeszcze latach 90. dodawanie szarf do wieńców postrzegano jako niezwykle dostojny i odświętny zabieg oddający właściwy charakter ceremonii pogrzebowej. Ciekawostką jest, że wykonywane były w sposób ręczny, przez co rozumie się malowanie kondolencji pędzelkiem na papierowych lub tekstylnych fragmentach materiału. Pracę tę wykonywali najczęściej najznamienitsi kaligrafowie, którzy wzniosłe słowa byli w stanie pisać nie tylko w sposób piękny, ale i niezwykle dokładny. Niekiedy wykorzystywano do tego celu także szablony. Dzisiaj w branży florystycznej i kwieciarnianej obecne są specjalne drukarki do drukowania szarf pogrzebowych. Pierwsze ich modele obecne na rynku polskim były natomiast niezwykle drogie, duże gabarytowo i skomplikowane pod względem eksploatacyjnym. Współczesne drukarki są natomiast o wiele bardziej praktyczne i łatwe w użyciu, a bez nich nie obchodzi się obecnie niemal żadna kwiaciarnia. 


Co na szarfę wiązanki pogrzebowej?


Od przynajmniej kilkudziesięciu lat szarfa z napisem kondolencyjnym dołączona do wiązanki pogrzebowej jest niemal standardem. Zazwyczaj składa się ona z dwóch części, które łączy wiązanie wokół łodygi kwiatów danego wieńca lub wiązanki. Na pierwszej części szarfy znajdują się wówczas życzenia z wyrazem bólu po stracie bliskiej osoby oraz odniesieniem do rodzaju i stopnia zażyłości relacji z nią wiążącej. Druga część szarfy przeznaczona jest za to na podpis osoby składającej kwiaty w ofierze. Warto zauważyć, że napis na szarfie nie powinien być zbyt długi i najlepiej jeśli ujawni się w formie hasła lub krótkiego zdania. Z jednej strony ma to znaczenie z perspektywy zachowania intymności osoby cierpiącej, z drugiej za długi napis mógłby być zbyt mało czytelny. 


Jaki napis wybrać na wiązankę pogrzebową?


Na samym początku warto nadmienić, że kondolencje obecne na szarfie wiązanki pogrzebowej powinny wypływać z głębi serca. Znaczenie tego zalecenia w pełni rozumie się natomiast dopiero w momencie bezpośredniej styczności z tą niewiarygodnie trudną i przykrą okolicznością, jaką jest złożenie wiązanki pogrzebowej na grobie bliskiej osoby zmarłej. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku rodzaj więzi łączący osobę zmarłą z nadawcą wyrazu żalu i kondolencji. Dla przykładu często zupełnie inne słowa znajdują się w na szarfach dzieci chowających rodziców względem napisów na wieńcach dalekich krewnych. Istnieje także możliwość wyboru spersonalizowanego tekstu na szarfę, który nie występuje w standardowych poleceniach pracowników kwiaciarni. 


Co napisać na szarfie wiązanki pogrzebowej?


To zadanie zadaje sobie wiele osób stojących przed wyborem właściwego wyrazu szacunku i żałoby po osobie zmarłej. Jego rodzaj powinien natomiast zależeć nie tylko od rodzaju więzi, ale także od stopnia zażyłości pomiędzy osobą składającą wieniec a osobą zmarłą. W niektórych przypadkach napis na szarfie pogrzebowej powinien cechować się znacznie większym ładunkiem emocjonalnym, co ze względu na okoliczności pogrzebowe może nie być łatwym zadaniem. Jego ostateczny rodzaj będzie zależny od tego, czy dedykują je:

 • rodzice,
 • dzieci,
 • małżonkowie,
 • rodzeństwo,
 • przyjaciele,
 • dalsi krewni,
 • znajomi, 
 • współpracownicy.

Najpopularniejsze napisy na szarfę pogrzebową

 • Kocham Cię/Kochamy Cię” - najczęściej wybierany napis przez osoby najbliższe z rodziny. To sformułowanie często łączone jest także z podpisem osoby lub osób z najbliższego otoczenia rodzinnego. Jest to także jeden z najbardziej intymnych wyrazów uczuć. 
 • Kochanej Babci, Dziadkowi, Mężowi, Żonie, Siostrze, Kuzynce, Przyjaciółce…” - ten typ dedykacji osobie zmarłej jest najbardziej powszechny i uniwersalny. Również należy do tych najchętniej wybieranych, szczególnie przez tych niezdecydowanych klientów. 
 • Ostatnie pożegnanie”, „Spoczywaj w pokoju”, „Z wyrazami współczucia”, „Z wyrazami głębokiego żalu” - rodzaj tekstów pozbawionych spersonalizowanego ładunku emocjonalnego. Ten wyważony rodzaj życzeń i kondolencji jest zawsze trafioną dedykacją na ceremonii pogrzebowej.

Wiązanka z szarfą pogrzebową 


Warto zauważyć, że wiązanka z szarfą pogrzebową jest także dobrym sposobem na wsparcie najbliższej rodziny osoby zmarłej w momencie niemożności osobistego pojawienia się na ceremonii. W takiej sytuacji można wykupić wiązankę pogrzebową z szarfą z wybraną intencją i wysłać ją na miejsce pogrzebu. Warto, by znalazł się wówczas na niej podpis osoby wysyłającej kwiaty z zaznaczeniem, by nie pojawiło się na niej nazwisko osoby wysyłającej. 


Wieniec24 - niezawodna kwiaciarnia internetowa

 

Wieniec24 umożliwia zamówienie wieńca lub wiązanki z dostawą. Lista miejscowości, w których możliwe jest dostarczenie przesyłki, jest niezwykle długa, ale jesteśmy jednak niemal pewni, że rozwozimy ją także w Twoim mieście. Listę można znaleźć na naszej oficjalnej stronie internetowej Wieniec24.pl. Zadzwoń pod numer +48 22 266 80 23, a z rozwagą pomożemy wybrać zarówno rodzaj wiązanki, jak i napis na szarfie do niej dołączonej oraz wyślemy ją na podany adres. 

 

FAQ 

1. Czy zawsze trzeba dołączać szarfę do wieńca pogrzebowego?
Oczywiście nie. Odczucia związane zarówno z samą ceremonią pogrzebową, jak i osobą chowaną powinien mieć osobisty i indywidualny wyraz, niepodlegający ocenie. Umieszczanie szarfy przy wiązance jest eleganckim zabiegiem, jednak nieobowiązkowym w kontekście kulturowym. 

2. Jaki jest najpopularniejszy napis na szarfie pogrzebowej?
Prawdopodobnie jest to „Ostatnie pożegnanie”.

3. Czego nie powinno się pisać na wiązankach pogrzebowych?
Na szarfach wiązanek pogrzebowych nie powinny znaleźć się przede wszystkim nazwiska, zarówno osób zmarłych, jak i osób dedykujących wieńce pogrzebowe. Niepożądane są w tym przypadku także nazwy miejscowości jak i wszelkie inne nazwy własne. Niedopuszczalne są natomiast sformułowania o negatywnym lub sugestywnym wydźwięku. 

4. Jakie są najczęściej spotykane błędy podczas tworzenia szarf pogrzebowych?
Niekiedy zdarza się, że teksty obecne na szarfach pogrzebowych są zbyt długie, co decyduje o ich nieczytelności. Co więcej, nieestetycznie wygląda także nierówna długość dwóch przeciwległych części szarfy. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię