Jaki wybrać wieniec pogrzebowy dla taty?

Jak pisał Sartre, „matki dają naszemu duchowi ciepło, a ojcowie światło”. Radzenie sobie ze zgaśnięciem tego światła to niełatwe zadanie. Pogrzeb taty stanowi jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Pamięć o zmarłym warto uczcić wspomnieniami pełnymi miłości, ale także odpowiednimi kwiatami. W tekście poniżej podpowiadamy, jaki wieniec pogrzebowy dla taty wybrać.

wieniec pogrzebowy dla taty

Wiązanka czy wieniec pogrzebowy dla taty - jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Wieńce pogrzebowe to kompozycje kwiatowe dla najbliższej rodziny zmarłego, które mają na celu uhonorować jego pamięć. Dzięki nim można okazać ukochanej osobie szacunek, a także przekazać jej to, co nie zostało wypowiedziane wcześniej. Warto jednak pamiętać, że wieniec pogrzebowy dla taty stanowi również pocieszenie dla żegnających go dzieci – kolorowe, żywe kwiaty na grobie mają moc łagodzenia trudnych emocji, są też symbolem toczącego się dalej życia.

Przeczytaj także: Kompozycje kwiatowe na cmentarz

Wiązanki na pogrzeb powinny być wybierane przez dalszych krewnych i przyjaciół zmarłego. Z kolei wieńce to forma tradycyjnie zarezerwowana dla najbliższych: małżonka, dzieci lub wnucząt. Wieniec pogrzebowy dla taty powinien oddawać wzajemną miłość, wdzięczność za opiekę i smutek po jego odejściu. Nie ma jednak uniwersalnego wzoru na taką kompozycję – warto dobrać jej charakter, kształt i kolor w zależności od relacji z ojcem.

Jaki wieniec pogrzebowy dla taty kupić? Wielkość i kształt

Chociaż z definicji wieńce są dość duże, wiele kwiaciarni oferuje sporą różnorodność, jeśli chodzi o rozmiary takiej kompozycji. Wieniec pogrzebowy dla taty może być mały i stanowić prostą ozdobę trumny albo wielki, ustawiony pionowo oraz wymagający specjalnej podpory. Wiązanka pogrzebowa standardowo składa się z kilkunastu kwiatów. W przypadku wieńców pogrzebowych liczba kwiatów to nawet 70 sztuk.

Formy z kwiatów ciętych opierają się na podstawie z gałęzi iglastych, liści lub mchu, które usztywniają konstrukcję, zapobiegają wypadaniu pozostałych roślin i stanowią dla nich stonowane tło. Natomiast kwiaty sztuczne w dużym wieńcu lepiej sprawdzają się jako ozdoba grobu niż jako ostatni podarunek dla rodzica. Mieszanka żywych i sztucznych kwiatów w wieńcach to ciekawe rozwiązanie na Wszystkich Świętych lub rocznicę śmierci.

Przeczytaj także: Wiązanka na grób z żywych czy sztucznych kwiatów? Co wybrać?

Doświadczeni floryści mogą z powodzeniem przygotować wieńce pogrzebowe w kilku kształtach:

 • owalu,
 • koła,
 • okręgu (wieńce rzymskie),
 • serca.

Kompozycje zbliżone do trójkąta, zwłaszcza niewielkie, stanowią piękną ozdobę trumny. Ponadto istnieją również formy „trzy czwarte” – wówczas wieniec kształtem przypomina łzę.

Rzymski wieniec pogrzebowy dla taty wygląda wyjątkowo elegancko, kiedy u podstawy nie widać zbyt wielu zielonych gałązek. Forma sprawia wtedy wrażenie złożonej wyłącznie z ciętych kwiatów – takie rozwiązanie warto wybrać dla osób, które odeszły dość młodo. Natomiast nieregularne kompozycje z wystającymi ozdobnymi liśćmi (ruskus, bluszcz czy liście palmowe) lepiej prezentują się, jeśli florysta ułoży je całość zbliżoną do kształtu serca, koła lub owalu.

Kwiaty na wieniec pogrzebowy dla taty

W Polsce na wiązanki pogrzebowe wybiera się kwiaty symbolizujące określone emocje, jak smutek, miłość czy tęsknotę. Wśród nich królują rośliny wytrzymałe, które po pogrzebie długo będą ozdabiały grób, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli zmarły miał ulubione rośliny, wieniec z nich stanowi piękną formę pożegnania. Wiązanka pogrzebowa z kilku rodzajów kwiatów z własnego ogrodu jest także symbolem szacunku.

Przed zakupem wieńca pogrzebowego dla taty warto znać symbolikę kilku najszlachetniejszych rodzajów kwiatów na pogrzeb.

 • Chryzantemy to rośliny odporne na mrozy, symbolizują pożegnanie i rozpacz.
 • Mieczyki świadczą o silnym charakterze zmarłego.
 • Róże są wyrazem miłości i szacunku.
 • Goździki oznaczają przywiązanie.
 • Hortensje stanowią sygnał wdzięczności oraz zrozumienia.
 • Gerbery to symbol nadziei i ukojenia w smutku.

Przeczytaj także: Mieczyki, hortensje czy róże? Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Pięknym uzupełnieniem wieńca są pojedyncze kwiaty żywe, które trzyma najbliższa rodzina, nawiązujące do gatunków głównej kompozycji.

Oprócz gatunku rośliny należy zwrócić uwagę na kolor kwiatów i całej kompozycji. W wieńcu pogrzebowym dla taty nie powinny znajdować się kwiaty o zbyt wielu odcieniach, aby odpowiadały poważnej atmosferze uroczystości. Tradycyjnie na pogrzeb mężczyzny przynosi się kontrastujące kolory kwiatów:

 • biel i błękit,
 • fiolet i pomarańcz,
 • biel i czerwień.

Wieniec pogrzebowy dla taty, który odszedł w młodości, może zawierać jasne odcienie kwiatów. Rubinowy kolor to natomiast klasyczny wybór – czerwone róże symbolizują bowiem głęboką miłość i tęsknotę po stracie. Złociste chryzantemy stanowią zaś oznakę pamięci.

Napisy na szarfę pogrzebową – wieniec pogrzebowy dla taty

Każdy gatunek roślin ma swoją określoną symbolikę, dzięki której doświadczeni floryści z różnych kwiaciarni tworzą piękne słowa pożegnania w formie wiązanek. Wieniec pogrzebowy dla taty można jednak uzupełnić również ozdobną szarfą, na której pojawi się bardziej czytelny komunikat. Co napisać na szarfie na wieńcu dla rodzica? Ułożenie sentencji to czasem spore wyzwanie, powinna bowiem być dość krótka, a jednocześnie treściwa. Najczęściej do wiązanki pogrzebowej dołącza się wstęgę „Ostatnie pożegnanie”, zwłaszcza przy kwiatach od znajomych i dalekich krewnych.

Na wieniec pogrzebowy dla taty warto wybrać bardziej osobiste przesłanie, jak np.:

 • „Kochanemu tatusiowi – Ania i Adaś z mamą”;
 • „Najukochańszemu ojcu i dziadkowi – Kasia z mężem i dziećmi”;
 • „Tato, dziękuję Ci za wsparcie – Robert z żoną”;
 • „Drogiemu tacie – Sławek”;
 • „Spoczywaj w pokoju, tato – Aneta z mężem”.

Standardowo szarfy do wieńców pogrzebowych składają się z dwóch części: na jednej widnieje dedykacja, a na drugiej – imiona osób, które pozostawiają wieniec. Zaleca się więc, aby obydwie części były zbliżonej długości. Osoby, którym skomponowanie pożegnania przychodzi z trudem, mogą skorzystać z tekstów na szarfę pogrzebową na naszej stronie internetowej.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb najbliższych – Wieniec24

Firma Wieniec24 to kwiaciarnia internetowa, która oferuje profesjonalny transport świeżych kwiatów. Współpracujemy z florystami w całej Polsce, dzięki czemu prezentujemy bogaty katalog proponowanych kompozycji do wybrania przez najbliższą rodzinę zmarłej osoby, dalszych krewnych czy znajomych.

Pogrzeb rodzica zazwyczaj jest wstrząsającym wydarzeniem. Rzadko kiedy myśli zaprzątają wówczas kwiaty pogrzebowe. W wielu przypadkach dzieci zmarłego nie mogą pozwolić sobie na przeżywanie żałoby w domowym zaciszu, ponieważ muszą zorganizować uroczystości związane z pochówkiem. Doskonale znamy ciężar tego zadania.

Aby ułatwić nieco zakup wiązanek czy wieńca pogrzebowego dla taty, w naszej kwiaciarni internetowej umieściliśmy przejrzysty formularz. Należy pamiętać o uwzględnieniu adresu dostawy – w dniu pogrzebu o wskazanej godzinie dostarczymy rodzinie osoby zmarłej świeże kompozycje przed rozpoczęciem ceremonii pogrzebowej, niezależnie od wielkości kompozycji. Po wybraniu odpowiedniej kompozycji kwiatowej wystarczy go wypełnić, a my zajmiemy się resztą.

FAQ

1. Jaki wieniec pogrzebowy dla taty wybrać?

Wybierając wieńce pogrzebowe, warto kierować się własnymi uczuciami: okazały wieniec z czerwonych róż świadczy o głębokiej miłości, owalna kompozycja z hortensjami to natomiast wyraz wdzięczności ojcu za trud włożony w wychowanie.

2. Jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy dla taty?

Tradycyjnie na wiązanki dla mężczyzn wybiera się mieszanki kwiatów w kontrastowych odcieniach. Rodzaj kwiatów należy dobrać zgodnie z ich symboliką. Można również wybrać ulubione kwiaty zmarłego.

3. Co napisać na wstędze na wieńcu pogrzebowym dla ojca?

Kwiaty na pogrzeb to nie wszystko – trzeba pamiętać również o szarfie. Warto w kilku słowach pożegnać się z bliską osobą i wyrazić szacunek, np. „Kochanemu tacie – Rafał z żoną” albo „Dziękuję, że byłeś, tato – Asia”.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię