Mieczyki, hortensje czy róże? Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Ceremonia pogrzebowa należy do najtrudniejszego rodzaju doświadczeń każdego z nas. Jej przebieg ma na celu pożegnanie bliskiej lub znajomej osoby w sposób możliwie najbardziej dostojny i uroczysty. O tym, jak można i należy uczynić to za pomocą poszczególnych gatunków kwiatów pogrzebowych, opowiemy w niniejszym artykule.

Historia obecności kwiatów na pogrzebie

Kwiaty na ceremoniach pochówkowych obecne są w tradycji różnych kultur od czasów średniowiecza. Składany rodzaj gatunków kwiatów jest zależny przede wszystkim od rodzimych tradycji i obyczajów kultur występujących na danych ziemiach. Rodzaj oprawy florystycznej wydarzenia, jakim jest pochówek, uzależniony był także od warunków naturalnych danego środowiska. Często spotykanym zwyczajem było natomiast składanie takich kwiatów w ofierze, które zmarły kochał za życia.

Dobór kwiatów pogrzebowych - przesądy

Istnieje niepisane przekazanie, by w wiązance pogrzebowej znajdowała się tylko parzysta liczba kwiatów. Istnieją bowiem wierzenia, że przestrzeganie tej zasady może ochronić zmarłego przed nieszczęściem w wędrówkach pozagrobowych. Warto wiedzieć, że w niektórych tradycjach religijnych zbyt jasne kwiaty są niedopuszczalnym atrybutem procesu pogrzebowego. Informacja ta może się okazać przydatna przede wszystkim w sytuacjach ceremonii zagranicznych.

Wiązanka z kwiatów na pogrzebie

Obecność kwiatów na różnego rodzaju wydarzeniach oddaje ich uroczysty charakter. W przypadku ceremonii pogrzebowej przeważa jednak melancholijny wyraz kombinacji florystycznych. Osoby o nieco wyższym poziomie wrażliwości dostrzegają w nich metaforę i zobrazowanie piękna i kruchości życia ludzkiego. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób oddania hołdu osobie zmarłej.

Charakterystyka najpopularniejszych kwiatów pogrzebowych

  • Mieczyki - najczęściej spotykaną wersją mieczyków jest ich biały okwiat. Mieczyki realizują bardzo popularny w ostatnich latach trend tworzenia efektywnych wieńców i wiązanek. Stanowią ich bowiem stylowe wykończenie i zazwyczaj wydłużenie ku dołowi. Mieczyki ze względu na swoją budowę świetnie sprawdzają się w roli dekoracji wazonu nagrobkowego. Aranżacja grobu z ich udziałem staje się dostojna, delikatna i elegancka. Co więcej, ich biel skłania do refleksji o czystości i niewinności duszy.
  • Hortensje - ten gatunek kwiatów pogrzebowych bardzo ładnie prezentuje się przede wszystkim w sezonie wiosennym i letnim. Drobne kwiatostany hortensji najczęściej występują w różowej lub fioletowej wersji. Ich barwa zmienia na podstawie pH gleby, w której rośnie. Hortensje najczęściej wybierane są na pogrzeby kobiece.
  • Róże - wszystkie kwiaty są piękne i wyjątkowe, ale prawdziwie zachwycić mogą tylko róże. Ich dostępność pod względem kolorystycznym w polskich kwiaciarniach jest bardzo szeroka, jednak na pogrzeb wybiera się przede wszystkim ich czerwone i białe okazy. Róże świetnie sprawdzają się do tworzenia efektownych wieńców. Ostatnio coraz częściej spotyka się wieńce w kształcie serca. Zajmują wówczas honorowe miejsce przy trumnie w kaplicy.

Inne popularne alternatywy kombinacji kwiatowych na pogrzeb

  • Goździki - należą do najtrwalszych kwiatów ciętych. Symbolizują miłość i wieczną pamięć po zmarłym.
  • Chryzantemy - prawdopodobnie największy symbol żalu i smutku po utracie bliskiego. Są także nawiązaniem do wieczności ludzkiej duszy. Jest to jeden z najczęściej spotykanych gatunków kwiatów na cmentarzach.
  • Lilie - lilie symbolizują czystość i niewinność. Stanowią podstawę oprawy ceremonii pogrzebowej dla dzieci.

Bogactwo kwiatów w kompozycji z dodatkowymi elementami mogą prowadzić również do różnorodności w cenach. Więcej o tym przeczytasz w artykule pt. Ile kosztuje wieniec pogrzebowy?

Zasady przynoszenia kwiatów na pogrzeb

  • Głęboki szacunek dla charakteru ceremonii - warto pamiętać, że uroczystość pogrzebowa jest wydarzeniem żałobnym i poważnym. Wobec tego, kombinacje florystyczne powinny zachować swój surowy charakter. Aspekt ten jest niezwykle istotny z perspektywy oddania należytego szacunku wszystkim bliskim osoby zmarłej.
  • Wiązanki pozbawione opakowania i innych materiałów fabrycznych - niedopuszczalne być powinno umiejscawianie wieńców pogrzebowych przyodzianych w foliową ochronę.
  • Gama kolorystyczna wiązanki powinna się ograniczać do maksymalnie dwóch kolorów - jest to odniesienie do zasady o zachowaniu surowości oferowanych kwiatów. Zaleca się także, by ich barwa oscylowała w ciemniejszych odcieniach.
  • Wiązanka kondolencyjna - wysłanie kondolencyjnej wiązanki w przypadku niemożności osobistego pojawienia się na pogrzebie osoby zmarłej jest uznawane za bardzo dobry zwyczaj, który warto praktykować. Do bukietu można dodać rafę, na której przekazuje się życzenia i myśli kondolencyjne.

Rodzaj wiązanki zależny od tożsamości osoby zmarłej

Większość osób dobierając wiązankę pogrzebową, kieruje się stopniem zażyłości, który łączył je z osobą zmarłą. Istnieją natomiast takie grupy ludzi, którzy uznają także inne czynniki wpływające na właściwy wybór kwiatów na pogrzeb. Może należeć do nich płeć, wiek osoby zmarłej, a także rodzime tradycje.

Kwiaty na pogrzeb mężczyzny i kobiety

Niektórzy przyjmują, że najlepszymi wiązankami na pogrzeb mężczyzny są te, które składają się z dwóch kontrastujących ze sobą kolorów kwiatów. Unika się wówczas barw łagodnych lub pastelowych. Tradycyjne kompozycje kwiatowe dla zmarłego mężczyzny są chłodne i surowe. Bardzo dobrze oddają smutek nieodwracalnej straty. Wybierając kwiaty na pogrzeb kobiety, bardzo często zwraca się uwagę na jej osobiste preferencje florystyczne za życia. Niekiedy zdarza się tak, że poszczególne ich gatunki po prostu kojarzą się z osobą zmarłą. Wykorzystana paleta barw zaprojektowanej wiązanki może także odzwierciedlać jej temperament. Pogrzeby dzieci natomiast kojarzą się tylko z bielą lilii, róż i mieczyków. Tylko taka barwa jest w stanie oddać czystość i niewinność małych istot, których przeznaczeniem była obecność w niebie.

Najciekawsze zwyczaje pogrzebowe ze świata

Istnieją takie miejsca na świecie, w których osoby zmarłe żegna się w znacząco odmienny sposób niż w kulturach europejskich. W ich ceremoniach pogrzebowych kwiaty zastępowane są innymi atrybutami. W Gwatemali na przykład kwiaty zastępują kolorowe latawce ogromnych rozmiarów, Gruzja słynie ze stoliczków oprawionych winami, Tadżykistan z poroża baranów, a Boliwia ze świątecznego zdobienia czaszek swoich bliskich.

Zapraszamy do wyboru naszej oferty kwiatów na pogrzeb w Warszawie, innych miastach wojewódzkich, a także mniejszych miastach i miasteczkachw  całej polsce - wystarczy wpisać swoją miejscowość i zamówić kwiaty w wybrane miejsce!

FAQ:

1. Czy płeć osoby zmarłej ma wpływ na słuszność wyboru poszczególnych gatunków kwiatów?

Wszystko zależy od tradycji osób organizujących daną ceremonię pogrzebową. Generalnie jednak przyjmuje się, że nie ma to znaczenia.

2. Czy wybór właściwych kwiatów pogrzebowych zależny jest od aktualnie panującej pory roku?

Wszystko zależy od tradycji osób organizujących daną ceremonię pogrzebową. Generalnie jednak przyjmuje się, że nie ma to znaczenia.

3. Jaki jest najtańszy gatunek kwiatów pogrzebowych?

Do najtańszych kwiatów pogrzebowych należą goździki.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię