Jak udekorować groby na Święto Zmarłych?

Święto Zmarłych i poprzedzający je Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którego trakcie na grobach tworzy się wyjątkowe kompozycje kwiatowe oraz zapala znicze będące wyrazem pamięci o zmarłych i szacunku do nich. Doradzamy, jak udekorować pomnik na Wszystkich Świętych w elegancki sposób.

Pomysł na wystrój pomnika na Wszystkich Świętych

Strojenie grobów na Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych

W Polsce przystraja się groby żywymi lub sztucznymi kwiatami oraz zniczami. Taka praktyka jest związana z przedchrześcijańskim zwyczajem polegającym na rozpalaniu ogniska na mogiłach, rozstajach dróg oraz obejściach. Wierzono wówczas, że płomienie z ogniska chronią przed złymi mocami oraz ogrzewają dusze, które błąkają się po ziemi. 

Przystrojony grób jest wyrazem szacunku do zmarłych i symbolem pamięci o nich. Zauważa się, że przywiązanie do tego, jak ozdobić pomnik, jest znacznie większe w dni świąteczne, a zwłaszcza we Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, nazywany również Zaduszkami lub Świętem Zmarłych. Święta te przypadają 1 i 2 listopada. Choć o groby dba się cały rok, to właśnie październik jest miesiącem szczególnych przygotowań grobów naszych bliskich do tych ważnych dni. Specjaliści z naszego przedsiębiorstwa mogą pomóc Ci w tych chwilach stworzyć piękne kompozycje, których widok na pewno ucieszyłby bliskich patrzących na nas z góry...

Przygotowanie grobu

Przed dekoracją grobu należy uprzątnąć grób oraz jego najbliższe otoczenie. Warto zagrabić teren wokół grobu, oczyścić płytę pomnikową lub miejsce spoczynku zmarłego obudowane drewnem lub plastikiem, z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w postaci suchych bądź zwiędłych liści i kwiatów, piasku, kurzu - jednak należy zadbać o to, by nie zniszczyć powierzchni pomnika lub obudowy. W inny sposób czyści się bowiem płytę z granitu, piaskowca bądź marmuru, a inaczej drewnianą obudowę, która wymaga dodatkowej impregnacji. Tą kwestią mogą zająć się specjaliści z naszej firmy, świadczący profesjonalne usługi czyszczenia grobów.

Jakie kwiaty na grób: żywe czy sztuczne?

Decyzja dotycząca wyboru kwiatów na grób pomiędzy żywymi a sztucznymi, jest kwestią indywidualną. Żywe kwiaty prezentują się naprawdę pięknie, jednak nie są tak wytrzymałe, jak sztuczne (listopadowe przymrozki lub inne warunki pogodowe mogą niekorzystnie wpłynąć na stan roślin). Decydując się na żywe kwiaty - na przykład cięte róże ułożone w wazonie, trzeba niestety liczyć się z ryzykiem ich szybkiego zwiędnięcia. Z drugiej strony można postawić na kwiaty doniczkowe, które będą bardziej odporne na zmieniającą się aurę i będą wymagać przy tym wiele pielęgnacji.

Można do nich zaliczyć dwa najchętniej wybierane gatunki kwiatów:

  • Chryzantemy - jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów wybieranych na groby zmarłych i często kupowana dekoracja grobu na 1 listopada. Wszystko z tego powodu, że chryzantemy są najlepsze pod względem wytrzymałości na niskie temperatury. W sytuacji, gdy w październiku i listopadzie nie będzie przymrozków, chryzantemy mogą pięknie się prezentować i kwitnąć nawet do grudnia. Najbardziej odporne na niskie temperatury są odmiany w kolorze żółtym. Chryzantemy posiadają wyjątkowe kuliste duże kwiaty. Dużym zainteresowaniem cieszą się również odmiany drobnokwiatowe. 

Porada: chryzantemy wbrew pozorom lubią ciepło, dlatego kwiaty zakupione przed 1 listopada warto trzymać w domu.

  • Wrzosy - kolejna pozycja kwiatów, które często są wybierane jako dekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych. W przypadku różnych odmian wrzosów, ich kwiaty mogą kwitnąć właśnie w okresie października i listopada, dzięki czemu wiązanki, stroiki, kwiaty doniczkowe lub bukiety z wykorzystaniem wrzosów długi czas zachwycają swoimi pięknymi barwami.

Zakup żywych lub sztucznych kwiatów dotyczy także specjalnie przygotowywanych na Święto Zmarłych stroików. Najczęściej wybierane są jednak sztuczne stroiki, które prezentują się estetycznie przez dłuższy czas. Oprócz roślinności umieszcza się w nich także różnego rodzaju ozdoby: gałązki, liście, szyszki, ozdobne trawy, owoce i tym podobne. Warto dodać, że sztuczne kwiaty i ozdoby nie jest jedyną alternatywą sztucznych kwiatów. W ich zastępstwie można ozdobić stroik suszoną roślinnością.

Jak ubrać grób na Wszystkich Świętych?

Zapewne masz niejeden pomysł na wystrój pomnika na te ważne dni. Pamiętaj jednak o tym, że w całym przedsięwzięciu liczy się zachowanie szacunku i pamięci o osobie zmarłej. Dlatego właśnie możemy podpowiedzieć, jakie rozwiązania w dekoracji grobów są właściwe. Przed realizacją zlecenia poznajemy daną historię. Wiemy, w jaki sposób nasi klienci chcą udekorować groby swoich bliskich i szanujemy ich decyzje.

Możemy zaproponować przeróżne rozwiązania, dobierając odpowiednie kwiaty, znicze i inne dekoracje, takie jak gipsowe aniołki lub wyjątkowe stroiki czy wiązanki. Należy pamiętać, by dekoracje nie zasłaniały tabliczki z nazwiskami zmarłych.

Znicze i świece na Święto Zmarłych

Niezwykle ważnym elementem przy dekorowaniu grobów na Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych są zapalane znicze i świece. Płomień symbolizuje pamięć o bliskich, wiarę w odkupienie ich grzechów oraz wieczne życie. Dodatkowo ogień ogrzewa, rozświetla, niesie nadzieję… Można wybierać szklane, ceramiczne lub gliniane znicze. Chcąc utrzymać spójną kompozycję, warto wybierać znicze o podobnym kształcie, wymiarach lub kolorystyce. Na rynku znajdują się także znicze dekoracyjne z aniołkami, dodatkowymi zdobieniami lub lampką na baterie.

Jesteśmy specjalistami zajmującymi się zarówno uprzątnięciem, jak i zdobieniem nagrobków na Wszystkich Świętych. W każdej sytuacji możesz zgłosić się do nas o pomoc. Wiemy, jak trudne jest rozstanie z bliskimi, a tego typu uroczystości wywołują wspomnienia o nich, dlatego chcemy pomóc Ci w każdej sytuacji - również w zdobieniu grobów na Wszystkich Świętych. Najważniejsze, by wybierane przez nas dekoracje były wyrazem szacunku, pamięci i miłości do bliskich. Choć odpowiednia dekoracja jest ważna, to jednak ważniejsza niż wszelkiego rodzaju ozdoby z pewnością będzie obecność i modlitwa na miejscu spoczynku zmarłych.

 

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jak udekorować groby na Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych?

Kolorystyka lub kompozycja dekoracji miejsca spoczynku najbliższych to kwestia indywidualna. Najczęściej wybiera się odcienie koloru żółtego, fioletu, czerwieni lub bieli. Należy jednak pamiętać o tym, by ozdoby nie zasłaniały tabliczki z nazwiskiem naszych najbliższych.

2. Jakie dekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych wybrać?

Na dekorację miejsca spoczynku bliskich można wybrać żywe lub sztuczne kwiaty, różnego rodzaju stroiki, wieńce, a w wybranych przypadkach także dodatkowe dekoracje, takie jak gliniane aniołki czy świece. Efekt zależy od właściwego ułożenia kwiatów oraz zniczy. Należy pamiętać, by stroik lub wiązanka kwiatowa była dopasowana rozmiarem do pomnika.

3. Czy warto wybrać sztuczne kwiaty i stroiki na Wszystkich Świętych?

Sztuczne kwiaty w bukiecie, wazonie lub stroiku z pewnością nadają się na Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, ponieważ charakteryzuje je odporność na warunki pogodowe panujące 1 i 2 listopada.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię