Jak składać kondolencje na pogrzebie?

Składanie kondolencji na pogrzebie bliskim zmarłego to ugruntowany tradycją zwyczaj, uroczysty wyraz żalu i współczucia. Jest to niezręczny moment, bo trzeba ubrać je w odpowiednie słowa, a wszystkie wydają się nieadekwatne do sytuacji. Jak składać kondolencje z powodu śmierci, aby nie urazić rodziny zmarłego, a zarazem okazać swoje wsparcie?

Kiedy składać kondolencje najbliższym osoby zmarłej?

„Kondolencje” to wyraz pochodzący od łacińskiego con dolore, co można tłumaczyć jako „współcierpienie”. Z jednej strony jest to tradycja, przez co ma nieco formalny charakter, ale z drugiej strony to także naturalna i podświadoma potrzeba człowieka, podyktowana uczuciami takimi jak empatia, współczucie i smutek.

Złożyć kondolencje trzeba zawsze, gdy uczestniczymy w pogrzebie zmarłego (chyba że sama rodzina zmarłego prosi o to, aby ich nie składać) i niezależnie od tego, czy zmarła osoba była nam bardzo bliska, czy też łączyły nas z nią bardziej formalne więzi np. zawodowe. Pod tym kątem można wprowadzić rozróżnienie na:

  • nieoficjalne kondolencje? – składane bliskim zmarłego, którzy są naszymi przyjaciółmi lub rodziną,
  • oficjalne kondolencje – składane np. rodzinie naszego współpracownika, sąsiada czy też znajomego, z którym nie łączyły nas zażyłe więzi.

W każdym z tych dwóch przypadków kondolencje muszą przyjąć nieco inną formę.

Kiedy nie składać kondolencji na pogrzebie?

Nie należy składać kondolencji jedynie wtedy, gdy to rodzina zmarłego sobie tego nie życzy, czemu daje wyraz zwykle bezpośrednio w nekrologu czy klepsydrze. Nawet jeśli w takiej sytuacji odczuwamy duży ból i pragnienie wyrażenia współczucia, to powinniśmy bezwzględnie uszanować życzenie rodziny.

Przeczytaj także: Wiązanka na grób z kwiatów żywych czy sztucznych?

W którym momencie składać kondolencje?

Kondolencje zwyczajowo składa się jeszcze na cmentarzu, tuż po zakończeniu pogrzebu. Oczywiście jeśli zmarła osoba oraz jej rodzina są nam bliskie, można też osobiście złożyć kondolencje przed pogrzebem (niedługo po otrzymaniu informacji o śmierci), ale tylko wtedy, gdy z tymi osobami się spotkamy. Nie wypada składać kondolencji przez telefon bądź w wiadomości SMS czy mailu.

W przypadku pogrzebu zgodnego z danym obrządkiem religijnym czas na składanie kondolencji jest zwykle znacznie krótszy niż podczas świeckiej ceremonii, której nie wypełniają modlitwy. Biorąc udział w świeckim pogrzebie, należy więc przygotować się na prawdopodobnie dłuższą okazję do towarzyszenia rodzinie zmarłego, ale same kondolencje nie powinny się różnić – nie warto przygotowywać długich przemów czy zabierać rodzinie dużo czasu.

Trzeba pamiętać, że składanie kondolencji jest niezręczne dla obu stron, a niewłaściwy dobór słów czy też przeciąganie tego momentu może tylko pogłębić ból po śmierci bliskiej osoby.

Jak składać kondolencje na cmentarzu?

Jak wspomnieliśmy, sposób składania kondolencji różni się w zależności od tego, czy zmarła osoba i jej rodzina są nam bliskie, czy też nie. W obu przypadkach natomiast na kondolencje składają się postawa, gesty i słowa.

Do rodziny osoby zmarłej należy podejść z opanowaniem, spokojem i szacunkiem. Dłoń osoby, której składamy kondolencje, można lekko ująć w swoją dłoń lub ją uścisnąć. W przypadku rodziny czy przyjaciół przyjmującą kondolencję osobę warto też objąć lub przytulić – tu jednak wiele zależy od stopnia zażyłości naszych relacji.

Co powiedzieć podczas składania kondolencji na cmentarzu?

Ujmując czy ściskając dłoń bliskiej osoby zmarłego (bądź też ją obejmując) trzeba wypowiedzieć kilka słów – najlepiej jedno zwięzłe zdanie, które wyrazi nasz smutek i współczucie oraz zapewni o naszym wsparciu.

I w tym wypadku sporo zależy od relacji. Jeśli składamy kondolencje rodzinie kolegi z pracy czy partnera biznesowego (której nie znamy lub nie znamy dobrze) wystarczy tradycyjna formuła np. Moje kondolencje, Proszę przyjąć moje kondolencje, Proszę przyjąć wyrazy współczucia.

Składając kondolencje bliskim zmarłego, z którymi mamy bardzo zażyłe relacje, np. rodzinie czy przyjaciołom, możemy nieco rozwinąć taką formułę, dopowiedzieć coś od siebie np. Ania była najbliższą mi kuzynką, bardzo za nią tęsknię. Proszę, przyjmij moje wyrazy współczucia. Gdybym tylko mogła jakoś pomóc, zadzwoń.

Wszystkie słowa kierowane do bliskich zmarłego powinny być wypowiadane powoli, nie za głośno i bardzo łagodnym, kojącym tonem.

Jak składać kondolencje? Krótko, zwięźle i z wyczuciem!

Składanie kondolencji to bardzo trudny moment dla osób, które straciły bliskiego. Nie tylko nieodpowiednie słowa, ale również niewłaściwe gesty czy przeciąganie tej chwili w nieskończoność mogą dodać żałobnikom bólu i smutku. Dlatego powinno się ograniczyć jedynie do kilku słów. Lepiej powiedzieć krótkie Przykro mi, niż wypowiadać wylewny monolog, nawet jeśli byłby piękny i pełen szacunku. Trzeba też pamiętać, że kondolencje składa wiele osób i jest to po prostu męczące.

Składanie kondolencji zdecydowanie nie jest okazją do żartów. Nie można też skupiać się na sobie i na własnym smutku, nawet jeśli dotkliwie go odczuwamy. Niektórzy, choć zapewne chcą dobrze, popełniają bardzo duży nietakt, nawiązując do ogromu straty np. słowami Co za tragedia, co ty teraz zrobisz?, Jak wy sobie teraz poradzicie?.

Jak składać kondolencje bez uczestnictwa w pogrzebie?

Nie mogąc uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej, kondolencje najlepiej złożyć listownie – nie telefonicznie, nie w mailu i nie poprzez komunikator. Również i te przekazywane w liście kondolencje powinny być zwięzłe i taktowne. Oczywiście poza krótkim wyrazem współczucia w dobrym tonie jest zaproponować swoje wsparcie.

Przeczytaj także: Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Zamiast listu można także wysłać kwiaty kondolencyjne razem ze specjalną kartą czy bilecikiem, na którym umieścimy wyrazy współczucia. Jest to bardzo często praktykowana tradycja i elegancki, miły gest pocieszenia i wsparcia dla pozostających w żałobie, ale też wyraz szacunku oraz pamięci o zmarłym.

Takie kwiaty kondolencyjne wraz z kartą można zamówić np. przez internet w naszej kwiaciarni Wieniec24 – dostarczymy je pocztą kwiatową pod wskazany adres. Są to specyficzne kompozycje, które oczywiście bardzo różnią się od wiązanek pogrzebowych. W końcu nie są to kwiaty dla zmarłego, tylko dla jego bliskich. Zwykle mają formę uroczystego bukietu na pogrzeb ze świeżo ciętych kwiatów, które dobieramy na podstawie preferencji Klienta i zgodnie z naszym doświadczeniem.

FAQ:

1. Czy zawsze trzeba składać kondolencje?

Tak, kondolencje trzeba złożyć zawsze, jeśli uczestniczymy w pogrzebie. W przypadku śmierci bliskiej nam osoby, z której rodziną łączą nas głębokie relacje, kondolencje złożyć można jeszcze przed pogrzebem. Kondolencji nie składa się jedynie wtedy, gdy rodzina zmarłego wyraźnie sobie tego nie życzy i przekaże taką informację np. w nekrologu czy klepsydrze bądź poinformuje o tym zabranych na cmentarzu.

2. Jak składać kondolencje z powodu śmierci rodzinie zmarłego?

Kondolencje powinny być krótkie, zwięzłe i taktowne. Wystarczy podejść do bliskiej osoby zmarłego, chwycić czy uścisnąć jej dłoń (ewentualnie objąć, jeśli zażyłość relacji na to pozwala) i wypowiedzieć kilka słów np. Wyrazy współczucia czy Proszę przyjąć moje kondolencje. Przy składaniu kondolencji można delikatnie i taktownie nawiązać do swojego smutku oraz zapewnić o wsparciu czy gotowości do pomocy.

3. Jak składać kondolencje, kiedy nie uczestniczy się w pogrzebie?

Jeśli nie uczestniczymy w pogrzebie, w dobrym tonie jest wysłać bliskim zmarłego list z kondolencjami lub bukiet kondolencyjny wraz z kartą.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię